Co to jest inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzacja budowlana to czynność przeprowadzana zazwyczaj w celu odtworzenia dokumentacji graficznej budynku, jego części lub kompleksu budynków. To inżynierskie opracowanie jest wymagane między innymi przy planowanej nadbudowie, rozbudowie obiektu budowlanego. Nie wszyscy właściciele budynków dysponują ich pełną dokumentacją techniczną. Dotyczy to szczególnie obiektów, które zostały wybudowane stosunkowo dawno lub często zmieniały właścicieli. Przy codziennej eksploatacji tego rodzaju dokumenty mogą okazać się bardzo pomocne. Właściciel musi dysponować dokładnymi planami budynków, kiedy chce np. wystąpić o pozwolenie na przebudowę lub remont budynków. Dokumentacja techniczna jest też bardzo często wymagana przez osoby zainteresowane zakupem budynku. Dobra inwentaryzacja budowlana pozwala na precyzyjne określenie powierzchni budynku przed nabyciem. Tego rodzaju dokumentacja może być sporządzona na prośbę właściciela lub innych zainteresowanych osób, o ile uzgodnią one jej przygotowanie z osobą, w której gestii znajduje się budynek i uzyskają do niego pełny dostęp.

Bez inwentaryzacji budowlanej inwestor nie może przeprowadzić wielu prac, takich jak remonty czy przebudowy. Jej brak okazuje się też sporym utrudnieniem przy sprzedaży budynku.

Właściciel obiektu nie musi jednak rezygnować ze swoich planów. By zrealizować je w legalny sposób, powinien jednak zdobyć inwentaryzację budowlaną. W dużym skrócie, zawiera on informacje na temat wyglądu i stanu budynku. Co konkretnie powinno się w nim znaleźć w opracowaniu inwentaryzacji budowalnej? Kto jest uprawniony do opracowania inwentaryzacji? Czym różni się ona od projektu?

Inwentaryzacja budowlana definicja. Czym różni się od projektu domu?

Pod względem graficznym , inwentaryzacja budowlana wykazuje pewne podobieństwa do m.in. indywidualny projektu domu lub budynku, z którym czasem jest mylona. Opracowania jednak różnią się między sobą w bardzo dużym stopniu. Najważniejsza różnicą jest fakt, że np. indywidualny projekt domu na spadku powstaje jeszcze przed wybudowaniem budynku. Inwentaryzacja architektoniczna dotyczy zaś już istniejącego budynku i skupia się na stanie faktycznym w momencie jej opracowania.

Jak opracowywana jest inwentaryzacja budowlana?

Inwentaryzacja budowlana inaczej nazywana architektoniczną lub architektoniczno-budowlaną jest opracowaniem zawierającym szczegółowe przedstawienie autentycznego stanu faktycznego obiektu budowlanego. Projekt tego typu może mieć formę papierową lub elektroniczną np. plik CAD *.dwg, *.dxf lub model 3D Revit *.rvt, Archicd *.pla. Często spotykanym sposobem przekazania jest również wersja *.pdf.

Inwentaryzacja budowlana zazwyczaj jest częścią składową opracowania projektowego dotyczącego przebudowy budynku, bez względu na to, czy prace mają dotyczyć nadbudowy, czy wykonania nowego podziału pomieszczeń w obiekcie. Głównym zadaniem inwentaryzacji budowlanej jest zilustrowanie stanu istniejącego zarówno pod względem parametrów architektonicznych, jak i przebiegu elementów konstrukcyjnych. Inwentaryzacja jest niezbędna do projektu budowlanego, na którego podstawie zostało wydane pozwolenie na budowę dotyczące budynku. Bazując na takim zestawieniu, projektant opracowuje projekt dotyczący przebudowy. Inwentaryzacja budowlana jest także podstawą przy wykonywaniu oceny stanu technicznego obiektu budowlanego.

Inwentaryzacja budowlana może mieć różną formę, zależną od zakresu przeprowadzonych pomiarów i oględzin. Jeśli chodzi o zawartość inwentaryzacji budynku, jej kluczowy element to opis techniczny obiektu. Dostarcza on wiedzy na temat lokalizacji, technologii budowy i użytych materiałów oraz wymiarów i pozostałych parametrów. W dokumencie powinny też znaleźć się rzuty i przekroje poszczególnych części budynku wraz ze zdjęciami.

Jak realizowana jest inwentaryzacja budowlana w sposób klasyczny?

Tradycyjnie inwentaryzację sporządza się na miejscu, w zespołach z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych takich jak dalmierz, tachimetr, miarka czy taśma miernicza. Przydatny jest także aparat fotograficzny. Należy zacząć od określenia punktów stałych budynku ‒ mogą to być np. naroża. Na bieżąco szkicuje się kolejne mierzone elementy konstrukcyjne, zwiększając szczegółowość rysunku. Szczególnie istotne jest prawidłowe wymierzenie otworów drzwiowych i okiennych, kominów, skosów. Warto też ustalić kolejność wykonywania pomiarów i zdjęć na poszczególnych kondygnacjach i w pomieszczeniach i konsekwentnie się jej trzymać. Ułatwi to skorygowanie ewentualnych pomyłek naniesionych na szkice.

Na podstawie pomiarów w terenie sporządza się rysunki, zazwyczaj w formie elektronicznej. Dzięki temu projektant może z nich w łatwy sposób skorzystać do wykonania projektu przebudowy.

Jak wykonać inwentaryzację budowlaną skanerem 3D?

Rozwój nowoczesnych technologii pomiarowych sprawił, że żmudne pomiary dalmierzem, miarką czy tachmietrem geodezyjnym zostały zastąpione poprzez skaner 3D. Pozyskuje on podczas skaningu laserowego budynku chmurę punktów, którą specjaliści wykorzystują do opracowania inwentaryzacji architektonicznej.

skaning laserowy chmura punktów skaning laserowy rzut architektoniczny

Co zawiera inwentaryzacja budowlana?

Prawidłowo wykonana inwentaryzacja to opracowanie składające się m.in. z:

  • strony tytułowej,
  • opisu technicznego,
  • mapy działki z naniesionym budynkiem,
  • zwymiarowanych rzutów budynku i poszczególnych kondygnacji wraz z instalacjami,
  • rzutu dachu,
  • widoków elewacji, przekrojów z wymiarami,
  • dokumentacji fotograficznej

Inwentaryzacje architektoniczne zazwyczaj są wykonywane przez architektów lub geodetów. Przy inwentaryzacjach architektoniczno-budowlanych współpracują także konstruktorzy.

Kiedy należy wykonać inwentaryzację budowlaną?

Inwentaryzacja architektoniczna zastępuje projekt domu, jeśli ten w wyniku różnych okoliczności zaginął lub uległ uszkodzeniu. Jej posiadanie stanowi niezbędny warunek do przeprowadzeniu wielu prac i czynności, z których najważniejsze i najczęstsze to:

  • rozbudowa (w tym nadbudowa);
  • prace w obrębie instalacji budynku (rozbudowa, remonty lub wykonanie nowych);
  • prace konserwatorskie;
  • zaawansowane prace dekarskie;
  • zmiana konstrukcji dachu, poddasza
  • prace remontowe ingerujące w strukturę obiektu (np. poprzez zmianę rozkładu ścian);
  • pomiar okien
  • wycena budynku;
  • rozbiórka

Kto wykonuje inwentaryzację budowlaną?

Specjaliści, którym zlecimy sporządzenie inwentaryzacji budynku powinny posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane. Ich kwalifikacje to niejedyny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy inwentaryzacji architektonicznej. Zaleca się aby obiekt inwentaryzowany był przez biura i pracowanie architektoniczne. Architekt z zasady powinni znać się na budynkach najlepiej. Niezwykle ważne są też stosowane przez niego technologie, które im to ułatwiają. By inwentaryzacja była rzeczywiście pomocna w przygotowaniu i wykonaniu np. przebudowy, musi być szczegółowa i przygotowana zgodnie ze współczesnymi standardami. Dlatego warto wybierać oferty firm korzystających ze sprzętu do skaningu laserowego.

Ile trwa pomiar na potrzeby inwentaryzacji budowlanej?

Czas pomiaru uzależniony jest od stopnia skomplikowania obiektu oraz rodzaju elementów podlegającej inwetnaryzacji. Inwentaryzacja do celów konserwatorskich lub instalacji potrwa nieco dłużej niż klasyczna dokumentacja budowlana. Związane jest to z ilością szczegółów, które należy wziąć pod uwagę wykonując prace. Skanowanie 3D znacząco ułatwia temat. Dobry wykonawca skanowania 3D jest w stanie pomierzyć ok. 1500 m2 powierzchni budynku w ciągu jednego dnia przy pomocy jednego skanera 3D. Mówimy to o rozwiązaniu korzystającym ze skanera stacjonarnego TLS – zapewniającego najwyższe dokładności. Korzystając ze skanerów mobilnych wielkości te są dużo większe. Skanowanie mobilne nie daje jednak takiej ilości detali jak skanowanie stacjonarne. Obydwie technologie mogą się wzajemnie uzupełniać.

Jaka jest cena wykonania inwentaryzacji budowlanej?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najbardziej właściwą jest “to zależy”. Od czego właściwie zależy? Przede wszystkim od charakteru obiektu, zakresu inwentaryzacji budowlanej, ilości potrzebnych do narysowania / zamodelowania detali architektonicznych, poziomu szczegółowości modelu 3D jaki ma zostać stworzony, dostępności obiektu, ilości rysunków, dodatkowych przekrojów wymaganych przez Zamawiającego. Na co zwrócić uwagę wykonując usługę inwentaryzacji budowlanej przez firmę wykonującą scan 3D.

Korzystając z przyjętej przez wielu wykonawców prawidłowości przy wycenach mówiącej o cenie inwentaryzacji budowalnej będącej wypadkową powierzchni i uzależnieniu usługi skanowania i inwentaryzacji tylko na podstawie wielkości obiektu jest zbyt ryzykownym zadaniem dla rzetelnego wykonawcy inwentaryzacji budowlanej. Wielu wykonawców omija jeden z najważniejszych aspektów – wizja lokalna przed pomiarem 3D obiektu. Często wyceny wysyłane są za pośrednictwem SMS lub przekazywane telefonicznie na podstawie wielkości metrażu podanej przez klienta. Wielokrotnie zdarza się, że podane wartości u inwestora i wykonawcy różnią się wielokrotnie. Nie twierdzę, że podanie ceny w zależności od metrażu jest złe. Wg mnie jest to jeden z aspektów, który należy przeanalizować aby wykonać zadanie na odpowiednim poziomie jakości i ceny pomiaru obiektu. Podanie zatem gotowego cennika cena za m2 inwentaryzacji nie ma zatem racji bytu bez poznania charakteru obiektu mającego zostać poddanego usłudze skanowania 3D.

Jaka jest termin ważności inwentaryzacji budowlanej?

Inwentaryzacja budowlana jest ważna do czasu wprowadzenia zmian w budynku, z jej zakresu.

Czy można wykonać inwentaryzację tylko części budynku?

Tak. Szczególnie gdy planowany zakres prac, projektu itp. dotyczy tylko jego części.

Czy inwentaryzację budowlaną należy gdziekolwiek zgłaszać, przekazywać do urzędu?

Inwentaryzację budowlaną można wykonać dla własnych potrzeb i nie ma wtedy obowiązku przekazywania jej innym osobom, urzędom.

Czy inwentaryzacja budowlana wykonana skanerem geodezyjnym różni się od klasycznej?

Co do zasady na sposób opracowania inwentaryzacji budowlanej nie powinien mieć wpływ wybrany sprzęt pomiarowy. Najważniejsze jest zachowanie odpowiednich dokładności pomiarowych do celów jakim służyć będzie inwentaryzacji. Geodeci często wykorzystują pojęcie inwentaryzacji budynku w rozumieniu usytuowania budynku na mapie lub inwentaryzację przyłączy. Dokładność takiego wyznaczenia nie musi być duża +/-10cm. Może się to przydać przy analizie działki przed zakupem, którą dla możemy dla Ciebie wykonać.

W przypadku realizacji precyzyjnego pomiaru do celów budowlanych, gdzie należy pokazać rozkład ścian, wysokości kondygnacji, policzyć powierzchnię użytkową, całkowitą, kubaturę budynku wymaga się wyższych dokładności. Przyjęło się, że 1cm budowlany to górna granica błędu. Skaner 3D stosowany przez osobę z odpowiednim doświadczeniem pozwoli na uzyskanie takich dokładności dla całego obiektu. Skanowanie 3D nie jest technologią z kosmosu i urządzeniem nieomylnym. Brak elementarnej wiedzy o rozkładzie błędów, konstrukcjach geometrycznych wpływających na ich minimalizację może napędzić nam nieco niepotrzebnego stresu. Warto wykorzystać doświadczenie specjalistów w tym zakresie i skorzystać z usług skanowania 3D.

Zobacz jak wykonujemy realizacje inwentaryzacji budowlanej skanerem 3D

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Chcesz wykonać inwentaryzację budowlaną kamienicy, elewacji, domu, szpitala, zabytku, mieszkania w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Łodzi lub innym dowolnym miejscu ? – napisz

Wpisz adres obiektu, który chcesz zeskanować. Opisz swoje wymagania dot. inwentaryzacji architektonicznej, np. szczegółowego zakresu. Jeżeli pracujesz w programie np. Revit czy Archicad określ czy masz przygotowany swój standard, w którym chciałbyś abyśmy wykonali dla Ciebie skanowanie 3D. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i dopasować ofertę wykonania dokumentacji architektonicznej CAD i/lub modelowania z chmury punktów
Call Now Button