+48 794 246 362
Inwentaryzacja konserwatorska budynku Pałacu Badenich w Krakowie
Projekt: Inwentaryzacja konserwatorska metodą skanowania laserowego 3D Pałacu Badenich w Krakowie przy ul. Sławkowskiej 32 i Pijarskiej 7
Technika inwentaryzacji budynku: skaning laserowy, skanowanie 3D, fotogrametria, kontrolne pomiary geodezyjne
Forma opracowania inwentaryzacji: Klasyczna dokumentacja CAD 2D, zdjęcia 360 skanowanych pomieszczeń, opracowanie dokumentacji CAD z chmury punktów, chmura punktów w formacie *.rcp, *.las i*.e57
Cel inwentaryzacji budowalnej: Inwentaryzacja konserwatorska dla celu wykonania projektu budowlanego i wykonawczego dla remontu i przebudowy Budynków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Sławkowska 32 i ul. Pijarska 7 wraz z remontem, przebudową i rozbudową wewnętrznych instalacji sanitarnych, elektrycznych i słaboprądowych – dot. nieruchomości przy ul. Sławkowska 32 i Pijarskiej 7 w Krakowie
Powierzchnia: 2000 m2
Data: 2024
Miejsce: Kraków
Pałac Badenich w Krakowie – opis i historia budynku
Stan obecny
Obecnie mieści się tutaj Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II, na parterze zaś restauracja Miód i Wino. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A-502 z 7.03.1968.
Historia
Zbudowany pod koniec XIX wieku (1883 r.) według projektu Karola Zaremby w latach 20. XX wieku stał się własnością rodziny Badenich (stąd jego obecna nazwa).Pałac uległ przebudowie w 1921 r. Pałac Badenich (tzw. Pałacyk Ewy Brandysowej) mieści się przy ul. Sławkowskiej 32 (na rogu z ul. Pijarską 7) w Krakowie. Pierwotnie była to budowla jednopiętrowa, której głównym walorem były ozdobne obramienia dużych okien na pierwszym piętrze, dekorujące fasadę maszkarony oraz inne detale architektoniczne.
Pałac uległ przebudowie w 1921 r. Do głównego korpusu gmachu dodano wtedy widoczną od strony Plant nadbudowę w formie belwederu z balkonikiem, kamienną balustradą i stylizowanym kartuszem herbowym. Projektantem tych zmian był znany krakowski architekt Józef Pokutyński.
W kształcie ustalonym przez tę przebudowę, pałac Badenich dotrwał do naszych czasów. Obecnie mieści się tutaj Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II, na parterze zaś restauracja Miód i Wino.
Zamów inwentaryzację architektoniczną budynku
+48 794 246 362
Skanowanie laserowe budynku i inwentaryzacja konserwatorska
Posiadana przez Zamawiającego inwentaryzacja budowana z 2019 roku Pałacu Badenich została wykonana w sposób tradycyjny. Odwzorowanie obiektu było bardzo uproszczone. Nie zawierało wielu niezbędnych informacji o rozkładzie pomieszczeń, instalacji. Stopień dokładności opracowania 2D nie było dostosowany do wymaganej skali skali 1:50. Brak w nim było wszystkich linii widokowych, pełnego odwzorowania detalii architektonicznych, odwzorowania istniejącej zabytkowej stolarki. W opracowaniu nie uwzględniono kładów sklepień wraz ze zrzutowaniem elementów ozdobnych, pełnego wymiarowania, opisu przejść, otworów, widocznych kanałów i kratek wentylacyjnych, zmian rzędnych poziomów, schodów, pochylni, etc. Z tego też powodu zdecydowano się wykonać skanowanie 3D pozyskując chmurę punktów, w której późniejszym opracowaniu powstała inwentaryzacja konserwatorska.
Budynek Pałacu poddano skaningowi 3D. W tym celu użyto skanerów Trimble X9 i Z+F Imager 5010X. Cały proces skanowania i pozyskania chmury punktów odbywał się podczas normalnej pracy restauracji i korzystania z budynku przez lokatorów. Harmonogram prac został wcześniej ustalony i precyzyjnie zaplanowany. Skan 3D rozpoczęto od elewacji budynku.
Skanowanie 3D zabytkowych pomieszczeń
Po zakończeniu skanowania 3D na zewnątrz wykonano skanowanie zabytkowych pomieszczeń. Wystrój wnętrz przywołuje wspomnienie dworu rodem z mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”: na ścianach portrety sarmackich przodków i broń, którą się posługiwali, kusze i halabardy, szable i miecze, a wśród nich dębowe stoły i ławy. W takim anturażu serwowane są dania kuchni staropolskiej.
Inwentaryzacja konserwatorska = wysoka precyzja
W opracowaniu poprawnej i szczegółowej inwentaryzacji konserwatorskiej niezbędna jest duża staranność, dbałość o detale. W dużym stopniu jakość opracowanej chmury punktów wpływa na szczegółowość rysunków. Aby sprostać wymaganiom Zamawiającego wykonano dodatkowe pomiary kontrolne, tachimetryczne obiektu. Dają one gwarancję zweryfikowania dokładności pozyskanej chmury punktów. W tym wypadku wyniosła 5mm na całości obiektu.
Inwentaryzacja konserwatorska – zdjęcia z drona
Wszystkie niedostępne dla skanera 3D elementy budynku zostały zmierzone z zastosowaniem technologii fotogrametrycznej. Wykonano zdjęcia dachów obydwu połączonych ze sobą budynków. Na ich podstawie wygenerowano chmurę punktów i połączono z danymi ze skanera. W ten sposób uzyskano jednolity trójwymiarowy obraz budynku.
Brak planów budynku lub nieaktualna dokumentacja konserwatorska?
Zamów inwentaryzację budynku!
+48 794 246 362
Inwentaryzacja konserwatorska budynku chmura punktów
Opracowanie chmury punktów do celów dokumentacji konserwatorskiej
Wynikiem opracowania dostarczonym dla Zamawiającego były szczegółowe przekroje poprzeczne budynku:
Wykonano również rzuty każdej kondygnacji:
Opracowano widoki elewacji:
Inwentaryzacja architektoniczna i konserwatorska. Skaning laserowy 3D budynków.