+48 794 246 362
Skanowanie 3D poddasza i inwentaryzacja metodą skaningu laserowego.
Dokładne pomiary budynków od dawna stanowią wyzwanie dla budowniczych i projektantów. Dokładność pomiarów nabiera szczególnego znaczenia przy przebudowach, rozbudowach, nadbudowach budynków. Prawidłowa inwentaryzacja architektoniczna determinuje wykonanie precyzyjnej dokumentacji budowlanej m.in. poddasza. Jest to jeden z najtrudniejszych elementów całej konstrukcji budynku do odzwierciedlenia na rysunkach ze względu na mnogość elementów konstrukcyjnych dachu.
Narzędzia, którymi dotychczas dysponowano, były dość proste. Stalowa miarka, a później dalmierz laserowy nie dawały wystarczającej dokładności i powodowały, że geometria przekształcanego obiektu na rysunkach inwentaryzacyjnych znacznie różniła się od tej rzeczywistej. Oczywiście pozostawały metody geodezyjne pomiaru budynku, lecz wymagały one specjalistycznego sprzętu m.in. tachimetrów. Te metody pomiarowe są czasochłonne i nie zawsze wystarczające, co często wykluczało je z praktycznego zastosowania. Rozwiązaniem tego problemu są skanery laserowe 3D, które pozwalają na dokładne odwzorowanie więźby dachowej, krokwi, płatwi, zastrzałów, mieczy w procesie skanowania poddasza – tj. skaningu laserowego budynku. Jedną z najpopularniejszych technik jest stacjonarny skaning laserowy TLS.
Jak działa skaner laserowy w procesie skanowania konstrukcji dachu?
Dzięki zamontowaniu skanera laserowego na nieruchomym statywie możliwe jest pobieranie, w sposób automatyczny, precyzyjnych informacji o geometrii badanego budynku. Przestrzenna informacja obrazująca badany obiekt nosi nazwę „chmury punktów”. W czasie pomiaru skanerem laserowym każdemu pojedynczemu punktowi z chmury przypisywane są współrzędne X, Y, Z odnoszące się do miejsca ustawienia skanera. Dodatkowo w trakcie jednego pomiaru otrzymujemy informację o intensywności odbicia lasera, mówiącą nam o jasności płaszczyzny, którą mierzymy. Dzięki złożeniu wspomnianych czterech parametrów możliwe jest uzyskanie rzeczywistego obrazu trójwymiarowego badanego obiektu widzianego w skali szarości lub kolorze RGB.
Wyższą szczegółowość pomiarów uzyskuje się poprzez zwiększenie gęstości chmury punktów (od 1 mm do 1 cm). Wyższa dokładność wymaga wydłużenia czasu pojedynczego skanu pomieszczenia, który może trwać od kilkudziesięciu sekund do kilkunastu minut. Skaner umożliwia także uzyskanie informacji o kolorystyce RGB badanego budynku. Jest to możliwe dzięki wbudowaniu w skaner aparatu fotograficznego, który, wykonując serie zdjęć, nakłada barwny obraz powierzchni na wykonany skan. Chmura punktów powstaje poprzez rzucanie światła lasera w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Umożliwia to obrotowa głowica, wykonując skanowanie w poziomie po pełnym okręgu oraz w pionie. Pomiarem nie zostanie objęty niewielki okrąg znajdujący się w okolicach statywu. Ten obszar mierzy się, wykonując następny skan w pobliżu.
Skanowanie 3D dachów, poddaszy i inwentaryzacja budowlana – zadzwoń
+48 794 246 362
Liczba koniecznych pomiarów oraz ich dokładność zależy od stopnia skomplikowania badanego budynku i liczby pomieszczeń, stopnia nasycenia detalami architektonicznymi elewacji budynku oraz wnętrz. Przyjmuje się, że jeden skan o czasie trwania 1,5 min wystarczy na pomiar jednego pomieszczenia o wielkości około 10-15 metrów kwadratowych. Pojedyncze skany nie zawierają jeszcze informacji o całym budynku, poddaszu. Należy je ze sobą połączyć. Wykonuje się to poprzez zorientowanie wszystkich skanów przez punkty pomiarowe zamontowane na budynku w formie kul, lub znaczników (szachownic) wydrukowanych na kartkach.
Skanowanie poddasza do modelu Revit, Archicad
Pozyskana chmura punktów za każdym razem stanowi materiał wyjściowy do realizacji inwentaryzacji poddasza. Można przedstawić ją w bardzo wygodny dla projektanta lub inwestora sposób.
Kiedy wykonuje się skanowanie 3D i inwentaryzację poddasza?
Inwentaryzacja strychów i poddaszy jest wykonywana dla potrzeb remontu, przebudowy lub zmiany ich programu użytkowego, czyli przeznaczenia. Opracowanie inwentaryzacji rzutu dachu wykonuje się także w przypadku zmiany pokrycia dachowego. Taka dokmunetacja jest potrzebna o ile nie istnieje dokładny i aktualny projekt budynku z rozrysowanym dachem. Wymiary połaci dachowych pozwolą na obliczenie powierzchni dachu potrzebnej do oszacowania kosztów pokrycia.
W przypadku zmiany programu użytkowego czyli adaptacji strychu na cele mieszkalne, warto zrobić inwentaryzację strychu przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów w przypadku błędnych założeń użytkowych. Da także poznać rzeczywistą konstrukcję stropu i dachu co pozwoli na dopasowanie założeń do wymogów konstrukcyjnych. Skanownie 3D konstrukcji stalowej.
Opracowanie inwentaryzacji CAD 2D konstrukcji dachu.
Wszystkie elementy zeskanowanej konstrukcji dachu przedstawia się również na rysunkach płaskich CAD 2D. Informują one projektantów o wymiarach belek, szerokościach, długościach poszczególnych konstrukcji.
Aby dokumentacja z wykonanej inwentaryzacji skanerem w postaci rysunków płaskich była kompletna oprócz rzutu więźby dachowej wymagane jest wykonanie przekrojów. Umożliwią one sprawdzenie wysokości, rozstawu konstrukcji z różnych perspektyw.
Skanowanie laserowe poddasza jakie daje korzyści?
- Precyzja: Skanowanie laserowe zapewnia bardzo wysoką precyzję pomiarów, co pozwala uzyskać dokładne dane dotyczące kształtu i wymiarów każdego elementu więźby dachowej. Widoczne jest każde ugięcie belki, krokwi.
- Szybkość: Skanowanie laserowe jest znacznie szybsze niż tradycyjne pomiary z natury. Skaner może zbierać dane z większą szybkością, co przyspiesza proces inwentaryzacji dając jednocześnie dokładna informację o stanie rzeczywistym obiektu.
- Bezpieczeństwo: Skanowanie laserowe umożliwia zdalne zbieranie danych, co minimalizuje ryzyko wypadków związanych z dostępem do trudno dostępnych obszarów dachu, strychu czy poddasza.
- Kompleksowa analiza: Skanowanie laserowe pozwala na uzyskanie kompleksowej mapy 3D więźby dachowej, co ułatwia analizę stanu technicznego, identyfikację uszkodzeń i planowanie prac remontowych np. obiektów zabytkowych. Skanowanie 3D zabytków.
- Dokumentacja: Dzięki skanowaniu laserowemu można utworzyć w pełni cyfrową dokumentację więźby dachowej, co ułatwia jej archiwizację, udostępnianie i wykorzystanie w przyszłych projektach.
Realizacje skanowania i inwentaryzacji poddasza, dachu, budynków
Skanowanie poddasza kamienicy, kościoła, strychu, dachu. Zamów usługę inwentaryzacji.
+48 794 246 362
Gdzie wykonujemy skanowanie 3D dachów, poddaszy i więźby?
Usługę wykonujemy w całej Polsce m.in. Łodzi, Krakowie, Warszawie, Kielcach, Wrocławiu, Rzeszowie, Opolu, Gdańsku, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Szczecinie, Gdańsku, Łomży, Tarnowie, Piotrkowie Trybunalskim, Kutnie.