+48 794 246 362
Skaning laserowy 3D hotelu AdmiaralsPalast Zabrze
Hotel Admiralspalast w Zabrzu powstał w 1927 roku. Ten zabytkowy, reprezentacyjny gmach przez lata pełnił wiele funkcji. W 2023 roku podjęto decyzję o jego wyremontowaniu przez miasto. Historyczny budynek zostanie zaadaptowany na Centrum Promocji i Rozwoju Miasta. Aby nowa funkcja obiektu została zrealizowana pierwszą fazą projektu był skaning laserowy 3d hotelu. Pozwoli on zrealizować precyzyjną inwentaryzację architektoniczną 3D tego wspaniałego obiektu, stanowiącego jeden z najważniejszych zabytków Zabrza.
Hotel AdmiralsPalast w Zabrzu – historia zabrzańskiego drapacza chmur
Budowa, rozpoczęta w 1924 r., trwała cztery lata. Był oddawany do użytku etapami: 22 maja 1926 roku uruchomiono Piwiarnię Bawarską („Bayrisches Braustübl”) na ok. 250 miejsc, w październiku 1926 roku zostało uruchomione pierwsze piętro, na którym mieściła kawiarnia, restauracja oraz sala balowa na 500 osób. Piętra od 2. do 4. zajmowało 48 pokoi hotelowych. Każdy pokój wyposażony był w umywalkę z bieżącą wodą. Ogród na dachu hotelu z kręgiem tanecznym dla 350 gości, został oddany do użytku 25 grudnia 1927 roku.
Budynek stoi na działce zwężającej się ku północnemu zachodowi. Znajdujący się na tym kierunku narożnik jest zaokrąglony i poprzez szereg detali architektonicznych zaakcentowany jako charakterystyczny, główny element budynku. Wertykalna struktura architektoniczna tej części fasady nawiązywała do ówczesnej architektury ekspresjonistycznej. Wyróżnia się tu metalowy fragment elewacji na drugiej i trzeciej kondygnacji oraz wieńcząca narożnik kopuła o średnicy 11 metrów. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Po II wojnie światowej, do 1995 r., w obiekcie dalej funkcjonował hotel, kolejno pod nazwami “Przodownik” i “Monopol”. Na parterze przez dłuższy czas działała placówka bankowa. AdmiralsPalast to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur – nawiązuje do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska.
Charakterystyka hotelu AdmiralsPalast
Obiekt jest usytuowany w centrum Zabrza przy zbiegu ulic Wolności i Placu Dworcowego. Nieopodal znajduje się dworzec kolejowy. Budynek jest murowany, wzniesiony z cegły, otynkowany. Został założony na rzucie zbliżonym do trójkąta. Jest obiektem wielotraktowym. Najbardziej reprezentatywną częścią obiektu jest zaokrąglona partia narożna zlokalizowana po stronie zachodniej. Jest ona nakryta neobarokową kopułą krytą miedzianą blachą. Jej elewacja zdobiona jest pilastrami, a od drugiej do czwartej kondygnacji obłożona jest blachą zdobioną motywami ornamentalnymi. W części parterowej znajdują się trzy otwory wejściowe o dwuskrzydłowych drzwiach z nadświetlem.
Okna każdej kondygnacji są prostokątne. W części parterowej elewacji północnej umieszczono rząd okien o półkolistym zwieńczeniu oraz dwuskrzydłowe drzwi z nadświetlem o analogicznym zamknięciu. Od drugiej do czwartej kondygnacji część fasady jest wysunięta przed lico murów. Została podzielona lizenami pomiędzy które wpisano prostokątne okna. Nad każdym oknem czwartej kondygnacji znajduje się rzeźba przedstawiająca ludzką głowę. Na kondygnacji piątej i szóstej mieszczą się prostokątne okna. Szczyt wieńczy wystający gzyms.
Fasada południowa jest analogiczna. Na dachu pierwotnie mieścił się taras z amerykańskim ogrodem. Wnętrze obecnie nie jest użytkowane. Początkowo piwnica podzielona była na pomieszczenia gospodarcze: kuchnię, kotłownię oraz spiżarnię. W latach 90. XX w. zaadoptowano ją na potrzeby banku. W miejscu kuchni umieszczono skarbiec. Dobudowano także windę i schody.
Skanowanie 3D pomieszczeń hotelu
Część parterowa stanowiła najbardziej reprezentacyjną część. Wydzielone w niej było m.in. pomieszczenie z barem, także przebudowane w latach 90. XX w. Na pierwszym piętrze według pierwotnych założeń znajdowała się kawiarnia i restauracja, później przekształcone na pomieszczenia biurowe banku.
Kondygnacje od drugiej do czwartej stanowiły przestrzeń hotelową. Część wspólną stanowił narożnik, który nie został podzielony w tradycyjny sposób. Pokój śniadaniowy umieszczony na drugiej kondygnacji został podwyższony do połowy wysokości trzeciego piętra. Natomiast pokoje hotelowe zlokalizowane na czwartej kondygnacji miały obniżoną podłogę.
Piąta kondygnacja w całości została przeznaczona na pomieszczenia gospodarcze. Na szóstym piętrze powstała restauracja z ogrodem na dachu, z wydzieloną przestrzenią do tańczenia, otwartą salą z widokiem na ogród oraz barem. W południowej części mieściła się klatka schodowa i winda, która tutaj kończyła swój bieg.
Skaning laserowy 3D hotelu
W ostatnich dniach sierpnia 2023 władze Zabrza podpisały umowę na kompleksowy remont dawnego hotelu AdmiralsPalast u zbiegu ulicy Wolności i placu Dworcowego. W zmodernizowanym budynku znajdzie się m.in. Centrum Promocji i Rozwoju Miasta, dwukondygnacyjna sala wystawowo-konferencyjna, biura i przestrzenie warsztatowe dla startupów, część hotelowa, a także strefa gastronomiczna. Na piątym piętrze zaplanowano restaurację, a na siódmym bar z dużą salą bankietową urządzoną, tak jak w czasach świetności hotelu AdmiralsPalast, pod kopułą. Tu dostępne będą także tarasy widokowe.
Kontrakt ma być realizowany w formule zaprojektuj i wybuduj. Zadanie przewiduje uzyskanie przez wykonawcę wszystkich materiałów koniecznych do przeprowadzenia prac projektowych, w tym uzgodnień, opinii i odstępstw, a następnie wykonanie robót budowlanych i pełnienie nadzoru autorskiego. Niezbędnym elementem tak ważnej dla miasta Zabrze inwestycji było stworzenie poprawnej inwentaryzacji hotelu. Do realizacji tego celu wykorzystano skaning laserowy 3D hotelu.
Dlaczego wykorzystano skaning laserowy 3D do inwentaryzacji hotelu?
Projektowanie nowej funkcji obiektu realizowane jest w technologii BIM przez biuro architektoniczne. Wykonana w 2022 roku inwentaryzacja budowlana metodami tradycyjnymi nie spełniła oczekiwań dokładnościowych oraz jakościowych dla tego wielobranżowego projektu. Pojawiające się na etapie projektowym rozbieżności między stanem faktycznym, a istniejącą dokumentacją skłoniły Zamawiającego do skorzystania z biura realizującego skanowanie laserowe 3D – Bimsmart. Technika skanowania 3D realizowana w sposób profesjonalny wykazała szereg dodatkowych korzyści. Oprócz wykazania szeregu rozbieżności wymiarowych dochodzących czasem do 20cm, pozyskano materiał tworzący wirtualną mapę 3D obiektu w postaci zdjęć i chmur punktów. W/w elementy skaningu pozwalają dodatkowo na ocenę wizualną inwentaryzowanych elementów, niosąc informację jakościową np. widoczne zarysowania muru, zarysowanie stropu wzdłuż belek, zagrzybienia i zawilgocenia stropów , wybrzuszenia ścian czy korozję schodów.
Nalot i inspekcja dronem skaning 3d hotelu AdmiralsPalast
Wielkość obiektu, jego wysokość, ilość detali i charakter zabudowy spowodował potrzebę dokonania również inspekcji za pomocą platform UAV stanu elewacji.
W połączeniu technologii fotogrametrycznej wykorzystującej robienie zdjęć na platformach latających UAV (dron) wykorzystanej do skanowania laserowego elewacji, oraz stacjonarnego skaningu laserowego 3D stworzyliśmy wirtualny model 3D hotelu AdmiralsPalast w Zabrzu. Wykonana praca pozwoli na zbudowanie precyzyjnego modelu 3D Revit, a w konsekwencji dobry projekt i brak kolizji podczas przebudowy. Wszystko to po to, aby stosując nowoczesne technologie budynkowe wykorzystywane podczas budowy, zachować jednocześnie niepowtarzalny klimat i wyjątkowy charakter hotelu AdmiralsPalast.