Inwentaryzacja budowlana metodą skanowania laserowego 3D. Poradnik dla Biur Projektowych chcących zamówić usługę skanowania budynku.

Od wielu lat związany jestem z branżą budownictwa. Moja przygoda z pomiarami zaczęła się od wbijania gwoździ w chudziak wyznaczających osie obiektu, poprzez dostarczanie rozwiązań pomiarowych pozwalających te gwoździe tyczyć, aby później wdrażać metodologię skanowania 3D w wielu polskich firmach. Od kilku lat prowadzę własną pracownię realizującą skanowanie laserowe 3D, głównie do celu jakim jest inwentaryzacja budowlana. Jedną z wielu grup klientów jakich obsługujemy w Biura Projektowe / Architektoniczne zatrudniani przez Inwestorów, którym ten artykuł jest dedykowany.

Na co powinien zwrócić uwagę Architekt / Projektant / Inwestor zamawiając usługę wykonania inwentaryzacji budowlanej metodą skanowania laserowego 3D?

Setki wykonanych przeze mnie projektów skanowania 3D różnych obiektów budowlanych oraz zebranych informacji, oczekiwań, potrzeb, uzyskiwanych od Klientów jest ogromna. W tym wpisie zawarłem najważniejsze aspekty, na które powinniśmy zwracać uwagę wybierając Dostawcę skanowania. Są one powtarzalne i dlatego pokazują jak ważne są dla każdego z Państwa – osób zamawiających usługę inwentaryzacji budowlanej metodą skanowania 3d.

KOMPETENCJE DOSTAWCY USŁUG FIRMY WYKONUJĄCEJ SKANOWANIE LASEROWE BUDYNKÓW I INWENTARYZACJE BUDOWLANE

Wydawać się może, że ta oczywista oczywistość jaką jest zasada, że “nie rób czegoś, do czego nie masz kompetencji, dopóki ich nie zdobędziesz”, nie zawsze jest respektowana. Często słyszę od Klientów, że oferowana przez wielu Dostawców chmur punktów najbardziej popularna usługa inwentaryzacji budowlanej obiektów to zadanie, które robi się szybko i może zrobić ją każdy inżynier związany nawet w minimalnym stopniu z branżą budowlaną, posiadający metr lub dalmierz. “

“Jeżeli posiadają Państwo skaner, nawet nie trzeba czytać – zrobi się samo”

Przykład takiego “zrobi się samo” zamieszczam poniżej:

inwentaryzacja budowlana chmura punktów
Chmura punktów po wykonaniu skanu 3D budynku

Powyższe zdjęcie reprezentuje przekrój wykonany przez chmurę punktów, który czasem ma dołączone wymiary stanowiący w rozumieniu niektórych inwentaryzację budowlaną. Dostrzegam delikatną różnicę w poglądowym rzucie tego samego obiektu realizowanym w standardzie umieszczonym poniżej.

inwentaryzacja budowlana rzut
Skanowanie laserowe – inwentaryzacja budowlana rzut budynku

Wykonanie dobrego opracowania jakim jest inwentaryzacja budowlana zawierającego chociażby minimalne wymagania tj. zwymiarowane rzuty poziome poszczególnych kondygnacji, przekroje charakterystyczne przez budynek uwzględniające lokalizację elementów konstrukcyjnych tj. geometrię ścian, otworów, posadzek, stropów, stropodachów, sklepień, stolarkę okienną i drzwiową, klatki schodowe (uproszczone barierki, balustrady), urządzenia sanitarne, elementy konstrukcji : belki, podciągi, słupy, opis nazw, oraz obliczenia powierzchni wg odpowiednich norm wymaga odpowiedniego czasu i staranności. Realizowany model 3D pozwala na kontrolę geometrii i uniknięciu niezgodności rzutów z przekrojami, dlatego obligatoryjnie realizując opracowania z chmur punktów jest tworzony przez Bimsmart, nawet gdy nie jest on elementem zamówienia.

Inwentaryzacja budowlana konstrukcji stalowych

INTERDYSCYPLINARNOŚĆ

Skaning laserowy budynków niesie olbrzymią ilość informacji. Sztuką jest dopasowanie oferowanego produktu dla Twojego oprogramowania – chmura punktów to mąka (PÓŁPRODUKT), z której będzie chleb. Dostawca musi bezwzględnie znać Twoje środowisko pracy i być w nim ekspertem. Najczęściej spotykane środowiska pracy w polskich biurach projektowych to Archicad , Revit lub Autocad. Co jeśli masz inny soft? – Dobry Dostawca w pierwszym kroku zanim przedstawi wycenę sprawdzi kompatybilność danych jaki Ci przekaże.

ZNAJOMOŚĆ BRANŻY PROJEKTOWEJ

Opracowanie dokumentacji dla Ciebie będzie odpowiednie, jeżeli osoba, która będzie to robić zna prawo budowalne, a co najważniejsze zasady rysunku architektoniczno – budowlanego i co najmniej podstawy modelowania 3D. Tak, zdarza się bardzo często, że Dostawcy dbają o przesadny detal nieistotny dla całości tematu zapominając o fundamentalnych dla architekta miarach, oznaczeniach, która wymaga inwentaryzacja budowlana.

WSPARCIE TECHNICZNE PO SKANOWANIU LASEROWYM

Każdy dostarczony model 3D, plik CAD powinien zapewniać kolaborację w dowolnym środowisku pracy – Twoim, Inwestora lub innej osoby w całym cyklu projektu nad którym pracujesz. To obowiązek Dostawcy usług skanowania aby to zapewnić.

TECHNOLOGIA SKANOWANIA LASEROWEGO 3D – DLACZEGO CHCESZ Z NIEJ SKORZYSTAĆ?

Wszędobylska informacja pojawiająca się na konferencjach, webinarach Dostawców sprzętu/oprogramowania o projektowaniu parametrycznym, korzyściach wynikających z zastosowania BIM (skan 3d to nie BIM!), oszczędności w projektach, zwiększeniu szybkości wykonania zadań inwentaryzacji obiektu (zwłaszcza o skomplikowanej geometrii) za pomocą skanowania w stosunku do metod klasycznych skłaniają Cię do zamówienia pierwszej usługi skaningu.

Chcesz to zobaczyć, przekonać się na własnej skórze, zwłaszcza, że wykonanie inwentaryzacji, która już dawno powinna być zrobiona stanowi newralgiczny punkt do Twojego dalszego projektu – idealny temat, myślisz. Kilka kliknięć w klawiaturę i odnajdujesz dziesiątki Firm świadczących takie usługi.

Dzwonisz do kilku wybranych. Podczas pierwszego kontaktu z Dostawcą jesteś zasypywany informacjami o niesamowitych dokładnościach skanera jakim dysponuje, rozdzielczości, intensywności odbicia, formacie, kolorze chmury, całej tej technologii wykonania dla Ciebie zadania, włączając w to, że chmura będzie osadzona w obowiązujący Państwowy Układ Odniesień Przestrzennych geodezyjnych itd. itd – stos zupełnie niepotrzebnych CI do szczęścia informacji.

JAKIE SĄ TWOJE POTRZEBY W PRZYGOTOWANIU INWENTARYZACJI BUDOWLANEJ?

Niewielu Dostawców zapyta:

  • jaką dokumentację dokładnie potrzebujesz – model 3D (w jakim standardzie ma on powstać – Twoim czy Dostawcy) lub rysunek 2D (czy zostanie udostępniony styl rysunkowy, czy Dostawca ma go stworzyć)?
  • do jakich celów ma zostać zrealizowana inwentaryzacja budowlana?
  • jaki poziom szczegółowości LoD chcesz uzyskać w modelu 3D?
  • w jakim oprogramowaniu pracujesz aby zapewnić kompatybilność danych? Tak, istnieją oprogramowania projektowe na rynku, których starsze wersje nie obsługują nowszych plików – ani Ty ani Dostawca tego nie wie w jakich środowiskach pracujecie, dopóki o tym nie porozmawiacie. Brak tej wiedzy może być kluczowy.

Rzeczywistość po realizacji skanu 3d

Rzeczywistość jest taka, że pliki usługi którą możesz zamówić nie otworzą się, dopóki nie zaktualizujesz swojego oprogramowania. W rezultacie coś co miało przyspieszyć projekt, czyli skanowanie – wygeneruje dodatkowe koszty i go opóźni. W wielu przypadkach finalnie otrzymasz chmurę punktów, czyli półprodukt. Aby go wykorzystać musisz włożyć dodatkową pracę aby chmurę opracować. Musisz nauczyć się pracy z chmurą, nabyć odpowiednie oprogramowanie, które ją obsłuży, poświęcić czas, który miałeś zaoszczędzić. Ale czy o to Ci chodzi?

Inwentaryzacja budowlana. Zobacz jak ją realizujemy.

Otrzymałeś chmurę punktów i co dalej?

chmura punktów
Skanowanie laserowe 3D – chmura punktów.

Są tylko dwie możliwości. Zrezygnujesz z możliwości wykorzystania skanowania w przyszłości (bo liczy się pierwsze wrażenie i ciężko zmienić Twoje przekonanie), lub stwierdzisz, że to wyjątek potwierdzający regułę i znajdziesz innego Dostawcę skaningu, słuchającego Twoich potrzeb, realizującego usługę w terminie, na odpowiednim poziomie jakości i dostarczającym dla Ciebie PRODUKT, którego oczekujesz (plik CAD, model 3D, rysunki elewacji, izometrię, inną inżynierską dokumentację techniczną) – nie chmurę punktów, którą możesz wykonać sam nawet telefonem komórkowym.

model 3D po realizacji skanowania laserowego
Parowozownia Wolsztyn – Model 3D, po skanowaniu laserowym

JAK PRZYGOTOWAĆ BIURO DO PRACY Z DOSTAWCĄ USŁUG SKANOWANIA 3D?

Inwentaryzacja własnych zasobów sprzętowych

Sprawdź kompatybilność Twojego oprogramowania z Dostawcą. Ilość stosowanych formatów plików jest ogromna. Realizacja konwersji formatów natywnych do otwartych nie zawsze przynosi pożądany efekt. Poproś o demo przed rozpoczęciem zlecenia.

Weryfikacja potrzeb

Czy musisz od razu zmieniać swój workflow? Jeżeli dalej chcesz pracować klasycznie np. na rzutach, widokach i przekrojach zamiast modelu 3D – masz prawo. To Twój wybór. Dobry Dostawca przygotuje to na co się umówicie. Nie słuchaj komentarzy, że teraz wszyscy są już w 3D. Ma to przynieść korzyść TOBIE, nie wszystkim. Masz własne CDE i swój system pracy.

Konsulting

Nie bój się pytać Dostawcy. Nie zawsze produktem skaningu jest dokumentacja w powszechnie stosowanych formatach plików. Co się stanie, gdy Twój Partner wymaga dostarczenia danych w zupełnie nieznanym CI oprogramowaniu lub formacie? Dobry Dostawca usług skanowania znajdzie na to odpowiedź i oszczędzi Wam czas.

Kominikacja

Wszystkie problemy da się rozwiązać. Kluczem do tego jest ich określenie i skuteczna komunikacja między Tobą i Dostawcą.

JAK PRACOWAĆ Z DOSTAWCĄ USŁUG SKANOWANIA LASEROWEGO 3D?

  1. OKREŚLENIE POTRZEB – precyzyjnie zdefiniuj swoje wymagania i potrzeby w zakresie skanowania laserowego budynku i zakresu inwentaryzacji budowlanej.
  2. SPRAWDZENIE ROZWIĄZANIA – poproś o przykłady inwentaryzacji lub próbkę danych, jeżeli chcesz pracować na chmurze punktów. Zobacz jak może wyglądać inwentaryzacja architektoniczna 3D.
  3. REALIZACJA USŁUGI – podpisz umowę.
  4. PRZEKAZANIE PROJEKTU – zweryfikuj czy pliki otwierają się poprawnie
  5. WSPARCIE TECHNICZNE – Przekazanie danych to dopiero początek współpracy 😉

Chcesz wykonać inwentaryzację budowlaną kamienicy, elewacji czy mieszkania w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Łodzi lub innym dowolnym miejscu ? – napisz

Call Now Button