+48 794 246 362
Scan to BIM nieodłącznym narzędziem procesu BIM
Czym jest scan to BIM?
Scan to BIM (skanowanie do BIM) to proces dokumentowania istniejącego stanu budynku w celu umożliwienia jego cyfrowej reprezentacji wykorzystującej metodologię Building Information Modeling (BIM). Modelowanie informacji o budynku (BIM) to całościowy proces tworzenia informacji o budowanym zasobie i zarządzania nimi. Technologia BIM, oparta na inteligentnym modelu, integruje uporządkowane wielobranżowe dane, umożliwiając tworzenie szczegółowych reprezentacji cyfrowych zasobów na przestrzeni jego cyklu rozwojowego — od planowania przez projekt po budowę i eksploatację.
Skanery laserowe 3D przechwytują chmurę punktów o dużej gęstości budynku, konstrukcji lub terenu, która jest następnie wykorzystywana do tworzenia i utrzymywania modelu BIM, który odzwierciedla stan as-built – taki, jaki jest. Chmura punktów (pointcloud) to wielomilionowy zbiór punktów stanowiący geometryczną reprezentację obiektu lub budynku.
Dalsze zastosowania dla modeli wykonanych za pomocą skanowania do BIM mogą obejmować dokumentację powykonawczą budynków, inwentaryzację architektoniczną , renowacje i uzupełnienia projektów, a nawet zarządzanie obiektem. Modele wykonane za pomocą technologii scan to BIM są również niezwykle przydatne do porównywania z oryginalnymi planami obiektów lub zmianami jakie zachodzą w nich w czasie. Chmura punktów wykonana dobrze daje szczegółowy obraz obiektu, np. budynku jakiego dotyczy.
To podstawowe podsumowanie. Aby jednak uzyskać pełną definicję skanowania do BIM (scan to BIM), powinniśmy cofnąć się o kilka kroków i rozważyć to w szerszym kontekście samego BIM. Aby to zrobić, przyjrzyjmy się dzisiejszej praktyce BIM w branży projektowania architektury, inżynierii i budownictwa (AEC).
Czym jest BIM?
Zacznijmy od tego czym BIM nie jest. BIM to nie model 3D zawierający geometrię obiektu. Znaczenie BIM to nie Revit czy Archicad. BIM to proces — metodologia umożliwiająca zespołom projektowym korzystanie z technologii pozwalającej na realizację lepszych projektów. Natomiast program Revit czy Archicad to platforma programowa przeznaczona do ułatwiania tego procesu. Model 3D nie jest tożsamym pojęciem z modelem BIM. Mimo że oba procesy zapewniają geometryczną prezentację budynków i infrastruktury, modelowanie BIM wykracza poza geometrię. Dzięki czemu pozwala uchwycić zależności, metadane i właściwości charakterystyczne dla rzeczywistych elementów budynków. W połączeniu z technologią ekosystemu BIM dane te umożliwiają uzyskanie lepszych rezultatów w sposób, na który nie pozwala modelowanie 3D.
Modelowanie informacji o budynku (BIM) to cyfrowa reprezentacja fizycznych i funkcjonalnych cech obiektu. BIM jest wspólnym zasobem wiedzy o obiekcie, stanowiącym wiarygodną podstawę do podejmowania decyzji w trakcie jego cyklu życia; zdefiniowany jako istniejący od najwcześniejszego poczęcia do wyburzenia. W praktyce BIM jest znormalizowaną metodą planowania służącą do tworzenia cyfrowych modeli 3D do wykorzystania przez profesjonalistów z branży AEC. Pojedynczy model BIM może obejmować cały obiekt wraz z cechami fizycznymi i funkcjonalnymi. Wszystko to zawarte w jednym zbiorze danych
Na przykład projektant może tworzyć inteligentne modele 3D, w których wszystkie elementy projektu są jasno zdefiniowane. W tym ich zachowanie i relacje między sobą. Jeśli zmienią tylko jeden pojedynczy element w modelu, taki jak filar podpierający lub drzwi powoduje on zmianę wszędzie. Każdy widok modelu, od przekroju, poprzez elewację, aż po arkusz zostanie odpowiednio zaktualizowany.
Ale ta moc nie należy do jednego odizolowanego specjalisty. BIM polega na współpracy między wieloma interesariuszami na różnych etapach cyklu życia budynku. Niezależnie od tego, czy jest to architekt, geodeta, operator budynku czy generalny wykonawca. Każdy interesariusz może wstawiać, wyodrębniać, aktualizować lub modyfikować informacje w modelu BIM jako naturalne rozszerzenie swojej roli.
Wartość BIM polega zatem na tym, że wszyscy interesariusze mogą współpracować przy użyciu starannie skoordynowanych modeli. Każdy ma większą świadomość swojego wkładu w cały projekt. BIM zapewnia im niezbędne informacje i środki do bardziej efektywnego planowania, projektowania, konstruowania i zarządzania środowiskiem zbudowanym.
Jak ma się BIM do scan to BIM?
W branży AEC rośnie zapotrzebowanie na wdrażanie BIM, podobnie jak zapotrzebowanie na tworzenie schematów BIM dla istniejących budynków. Scan to BIM szybko staje się integralną częścią procesu BIM. Tam, gdzie projekt obejmuje istniejącą wcześniej strukturę lub plac budowy, rzeczywiste odwzorowanie warunków powykonawczych może dostarczyć modelowi najbardziej niezbędnych informacji. Dzieje się to jeszczezanim jeszcze projektant przystąpi do pracy. Upraszczając: skanowanie do BIM to proces cyfrowego przechwytywania fizycznej przestrzeni lub terenu jako danych skanowania laserowego – chmur punktów. Są następnie wykorzystywane do tworzenia, rozwijania i utrzymywania modelu BIM. W Bimsmart konwertujemy chmury punktów do modeli 3D.
Od skanerów laserowych 3D, przez chmury punktów, po model BIM
Dane ze skanowania laserowego prawie zawsze przybierają formę chmury punktów. Chmura punktów to zestaw punktów danych w trójwymiarowym układzie współrzędnych. Umieszczone są na klasycznych osiach X, Y i Z, które mogą reprezentować zewnętrzną powierzchnię obiektu lub środowisko wewnętrzne. Urządzenia do skanowania 3D np. naziemne skanery laserowe TLS, mobilne systemy mapowania MLS, drony UAV wykonują miliony pomiarów i gromadzą informacje o mierzonym środowisku. Wszystkie te informacje są następnie przetwarzane i łączone w wirtualną reprezentację: chmurę punktów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów laserowych urządzeń skanujących. Są one wyposażone w technologie takie jak LiDAR czy SLAM (jednoczesna lokalizacja i mapowanie). Technologie te zapewniają poziom jakości i dokładności niezbędny do generowania chmur punktów w celu bezproblemowej integracji ze standardowymi procesami BIM.
Jak problemy rozwiązuje scan to BIM?
Gromadzenie danych wymaga starannego planowania i jest czasochłonne, tym bardziej, jeśli model BIM istniejącego budynku wymaga regularnej aktualizacji.
W fazie projektowej do tworzenia modeli BIM istniejących budynków wykorzystuje się niepełne lub nierzetelne informacje. Dokumentacja powykonawcza jest często nieaktualna, fragmentaryczna lub jedno i drugie. Modeler BIM może marnować dużo czasu na skrupulatne łączenie danych w celu stworzenia jednego spójnego modelu BIM. Nie każdemu nawet najlepiej wykonanemu modelowi z dokumentacji powykonawczej można ufać. Błędy w modelu mogą mieć konsekwencje, ponieważ mogą mieć wpływ na każdego innego użytkownika modelu.
Na etapie budowy zbieranie danych w celu aktualizacji i weryfikacji modeli jest trudnym procesem. Może to obejmować żmudne zadania, takie jak fizyczne odwiedzanie lokalizacji w celu wykonania pomiarów i zdjęć np. pomiarów elewacji. Prowadzi to do dalszych przeszkód logistycznych, takich jak zorganizowanie dostępu do obiektu, ilość czasu, jaki można tam spędzić. Potrzebna jest do tego duża liczba pracowników niezbędnych do wykonania zadania. Wszystko to szybko pochłania czas, zasoby i budżet.
Korzystając z technologii skaningu laserowego budynków, profesjonaliści z branży AEC mogą przy mniejszym wysiłku wdrożyć proces skanowania do BIM. Scan to BIM wykorzystuje skanery laserowe 3D w celu zbudowania precyzyjnego zestawu danych i modelu chmury punktów dostosowanych do potrzeb zadania.
Jakie korzyści przynosi scan to BIM?
Najbardziej oczywista: mniej błędów popełnisz podczas planowania renowacji lub rozbudowy budynków, które nie posiadają istniejącej dokumentacji konstrukcyjnej i projektowej w formacie cyfrowym. Wiarygodne plany pięter w nowoczesnym, znormalizowanym formacie są łatwiejsze do uzyskania. Możemy precyzyjnie określić konstrukcję budynku.
Następnie skanowanie do BIM zapewnia kontrolę jakości, umożliwiając porównanie postępów z planowaniem na każdym etapie projektu; kontrole mogą odbywać się poza terenem obiektu częściej niż na miejscu, co zmniejsza potrzebę podróży bez wpływu na jakość oceny.
Podczas rozpoczynania nowych projektów budowlanych w trudnych lokalizacjach w pobliżu istniejących budynków, proces skanowania do BIM może również zapewnić ogromną wartość. Na przykład obiekty znajdujące się w pobliżu można zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Jak? Korzystając z kompletnych i aktualnych schematów instalacji uzbrojenia podziemnego, które pomogą zidentyfikować potencjalne problemy, zanim się pojawią.
Zarządcy aktywów i obiektów starszych nieruchomości mogą skorzystać z ulepszeń wydajności, które BIM już zapewnia nowoczesnym budynkom. Mogą zmniejszyć swój ślad węglowy, wskazując na przykład, gdzie można dodać lepszą izolację. Ponadto zgłaszanie usterek w ramach bieżącej konserwacji staje się bardziej precyzyjne.
Podsumowanie scan to BIM
Skanowanie do BIM jest jednym z elementów procesu BIM, a jego rozwój jest wprost proporcjonalny do ogólnego wykorzystania BIM w budownictwie i konserwacji budynków. Kolejnym czynnikiem jest rosnąca dostępność i użyteczność technologii pozyskiwania chmury punktów, która zmniejsza bariery wejścia dla profesjonalistów branży AEC rozważających skanowanie do BIM. Cena skanowania laserowego budynków jest na coraz bardziej akceptowalnym poziomie. Interesariusze na wszystkich poziomach projektu – geodeci, kierownicy projektów, zespoły budowlane, inżynierowie oraz projektanci wnętrz i architekci – mogą śmiało współpracować i czerpać korzyści ze skanowania do BIM, tak samo jak w przypadku samego procesu BIM.
Potrzebujesz usługi scan2BIM, skanowania 3D budynku lub instalacji?
+48 794 246 362