+48 794 246 362

Czym jest projektowanie BIM i jak wpływa na projekt budowlany?
Technologia BIM zrewolucjonizowała całkowicie podejście do projektowania. W XX wieku deski kreślarskie zastąpiono przez cyfrowe narzędzia tj. programy CAD. Podobny przełom obserwujemy dzisiaj: weszliśmy w erę modelowania informacji o budynku.
Projektowanie BIM to cyfrowe odwzorowanie wszystkich technicznych, fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektów budowlanych. Informacje ten mogą być wykorzystywane od wczesnego etapu opracowywania koncepcji, przez zarządzanie budynkiem, aż po zakończenie jego eksploatacji. Technologia BIM ma służyć wszystkim osobom, które są zaangażowane w projekt, wykonawstwo i prawidłowe użytkowanie.
Skrót BIM (ang.Building Information Modeling) – Modelowanie Informacji o Budynku. BIM to metodyka pracy która łączy cyfrowy model z informacjami geometrycznymi i niegeometrycznymi. Określa on (BIM)sposób pracy oraz sposób gromadzenia, zarządzania i wymiany danych. Dla BIM Koordynatora oznacza przede wszystkim „zarządzanie informacją” podczas całego procesu inwestycyjnego rozpoczynając od koncepcji, przez wszystkie etapy projektowania i budowy, aż do zarządzania obiektem. Dla architekta, projektanta BIM to umiejętność korzystania z odpowiedniego programu (np. Revit) i modelowania 3D. BIMu nie da się osiągnąć jedynie przez korzystanie z programów do modelowania czy koordynacji. Software to tylko narzędzia, które umożliwiają osiągnięcie celów BIM, np.: modelowania, śledzenia postępów, zarządzania kolizjami i podejmowanie decyzji projektowych Istnieje kilka poziomów BIM 3D (model)4D (harmonogram), 5D (kosztorysowanie) i 6D (zarządzanie „gotowym” budynkiem). BIM to proces. Jest jednym z narzędzi mających wspomagać realizację obranej firmy strategii biznesowej oraz pomaga kształtować i utrzymywać trwałą przewagę konkurencyjną
Projektowanie BIM daje pełną kontrolę nad projektem budowlanym
Ilość informacji jaką należy przygotować w projekcie budowlanym jest bardzo duża. Koordynacja danych, czyli swobodna wymiana aktualnych informacji (np. poprzez chmurę), pozwala w pełni kontrolować projekt z wieloma branżami. Pracując w jednym środowisku projektowym 3D architektowi, konstruktorowi czy projektantowi sanitarnemu łatwo jest wyłapać wszelkie problemy czy kolizje występujące w projekcie budowlanym. W Bimsmart pracujemy na modelu 3D przez cały czas tworzenia projektu.
Zadaniem projektanta jest przygotowanie dokumentacji projektowej zgodnie ze sztuką budowlaną, aktualnym prawem budowlanym, a także według ściśle określonych wytycznych inwestora w założonym terminie. Jednoczesne spełnienie tych czynników jest dużą umiejętnością , dlatego szukając dostępnych możliwości, projektanci posiłkują się różnymi narzędziami, które mogą wspomagać prace.
Technologia BIM to nowoczesne podejście do projektowania i odpowiedź biur projektowych na coraz wyższe wymagania, jakie stawia rynek.
Korzyści projektowania BIM dla inwestora – pełny podgląd projektu na każdym etapie
Jakie korzyści z opracowywania projektów 3D w technologii BIM (Building Information Modeling) może mieć inwestor? Inwestor nie musi być specjalistą od projektu budowlanego – po to zatrudnia architekta. Istotne jest to, jakie korzyści może wnieść architekt dla Inwestrora wykorzystujący projektowanie BIM. O ile model pokazuje tylko zewnętrzne cechy, o tyle informacje, które mogą być zawarte w modelu, dają inwestorowi pełny ogląd projektu na każdym jego etapie. Działając w BIM, inwestor “wchodzi do projektu” w chmurze i może się łatwo komunikować ze wszystkimi stronami projektu. Może nanosić uwagi, obserwować zmiany, śledzić zestawienia, a co za tym idzie, jest w stanie ocenić koszty i czas realizacji inwestycji.
Model BIM daje inwestorowi informacje o wszystkich elementach składowych. Inwestor może mieć pewność, że wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań projektowych podnosi jakość dokumentacji budowlanej, co ma wpływ na realizację inwestycji. Im bardziej skomplikowana inwestycja – tym więcej stron projektu, tym trudniejsza komunikacja, tym bardziej prawdopodobne opóźnienia i błędy projektowe. W pracowni projektowej Bimsmart ułatwiamy komunikację i wizualizację założeń projektowych tworząc np. indywidualny projekt domu czy projekt wnętrz stosując projektowanie BIM. Korzyści jakie odnosi Inwestor decydując się na realizację inwestycji z wykorzystaniem technologii BIM są niepodważalne. BIM daje możliwość koordynowania współpracy pomiędzy wykonawcą, inwestorem i projektantami. Dostęp do aktualnych modeli projektu pozwala na obserwowanie postępów prac. BIM stwarza też możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu, w celu wybrania tego najbliższego oczekiwaniom inwestora. Zmiany koncepcyjne wprowadzane w projekcie są nanoszone do modelu 3D i automatycznie znajdują odzwierciedlenie w raportach ilościowych oraz dokumentacji projektowej.
Projektowanie BIM w pracowniach projektowych
BIM umożliwia opracowanie symulacji różnorodnych wersji projektu, dzięki czemu możemy wybrać, wariant, który jest najbliższy oczekiwaniom inwestora. Z pewnością ułatwiają one proces projektowania, gdyż wszelkie zmiany wprowadzane w projekcie na bieżąco i automatyczne znajdują swoje odzwierciedlenie w ilościowych raportach oraz w dokumentacji papierowej. Odpowiednio opracowany system umożliwia projektantom gromadzenie i wymianę danych z innymi uczestnikami projektu. Dzięki BIM wszyscy uczestnicy inwestycji mogą w sposób szczegółowy sprawdzić techniczne aspekty inwestycji zanim jeszcze rozpoczną się prace.
Rozumiemy, że nakłady pracowni projektowych wdrażających metodykę BIM na projekt mogą być nieco większe, wymagające od wszystkich uczestników procesu projektowo budowlanego odmiennego niż dotychczas podejścia. Konsekwencją wdrożenia projektowania BIM jest ograniczenie ryzyka słabego projektu do minimum. Tego wymagają klienci i rynek. Dostosowanie się do jego wymogów jest nie tylko szansą dla takich pracowni, ale realną koniecznością, którą wykorzystają tylko najlepsze pracowanie projektowe i przekują zainwestowany czas wdrożeń na lepsze projekty. W Bimsmart wdrożyliśmy nowoczesne rozwiązania np. projektowanie BIM i technologię skanowania 3D budynków. Zdecydowalniśmy się na to, ponieważ realizacja projektów jest skuteczniejsza i bardziej rentowna dla stron – projektant – Inwestor.
Skanowanie do BIM
Nieocenione możliwości daje także technologia skanowania budynków – scan to BIM.
Proces polega na wykorzystaniu skanera laserowego do odtworzenia geometrii obiektów w tak zwanej chmurze punktów. Punkty tworzone na podstawie odbicia wiązki lasera od otoczenia i określają bardzo precyzyjnie położenie, a także kolory elementów znajdujących się wokół. Tak utworzona chmura punktów pozwala na bardzo dokładne odtworzenie rzeczywistości, co jest szczególnie przydatne kiedy potrzebujemy wykonać oceny istniejącej przestrzeni np. analizy nasłonecznienia lub przesłaniania, lub zweryfikować poprawność wykonanych robót budowlanych.
Skanowanie 3D i inwentaryzacje budowlane usługi – realizujemy usługi w całej Polsce m.in.
Projektowanie BIM skanowanie 3D inwentaryzacje architektoniczne województwo wielkopolskie
Poznań, Kalisz, Piła, Ostrów Wielkopolski, Konin, Gniezno, Leszno, Luboń, Września, Krotoszyn, Swarzędz, Śrem, Jarocin, Wągrowiec, Środa Wielkopolska, Turek, Kościan, Gostyń, Rawicz, Koło, Szamotuły, Złotów, Chodzież, Oborniki, Pleszew, Trzcianka, Grodzisk Wielkopolski, Mosina, Ostrzeszów, Kępno, Słupca, Wolsztyn, Rogoźno, Wronki, Murowana Goślina, Międzychód, Pobiedziska, Kostrzyn, Czarnków, Opalenica, Puszczykowo, Jastrowie, Kórnik, Pniewy, Witkowo, Trzemeszno, Zbąszyń, Koźmin Wielkopolski, Krzyż Wielkopolski, Stęszew, Kłodawa, Sieraków, Wieleń, Śmigiel, Buk, Wyrzysk, Czempiń, Odolanów, Skoki, Budzyń, Nowe Skalmierzyce, Krobia, Zduny, Golina, Szamocin, Kleczew, Nekla, Okonek, Rakoniewice, Opatówek, Krajenka, Miłosław, Ujście, Sompolno, Kobylin, Gołańcz, Ślesin, Miejska Górka, Tuliszków, Margonin, Książ Wielkopolski, Pyzdry, Dobrzyca, Lwówek, Poniec, Rydzyna, Bojanowo, Kaczory, Łobżenica, Sulmierzyce, Zagórów, Zaniemyśl, Czerniejewo, Wysoka, Kłecko, Osieczna, Borek Wielkopolski, Mieścisko, Obrzycko, Rychwał, Raszków, Żerków, Pogorzela, Grabów nad Prosną, Jutrosin, Ostroróg, Koźminek, Dąbie, Mikstat, Krzywiń, Wielichowo, Chocz, Dolsk, Przedecz, Jaraczewo, Stawiszyn, Rychtal, Dobra, Miasteczko Krajeńskie
Skanowanie 3D inwentaryzacje budowlane województwo zachodniopomorskie:
Barlinek, Barwice, Białogard, Biały Bór, Bobolice, Borne Sulinowo, Cedynia, Chociwel, Chojna, Choszczno, Czaplinek, Człopa, Darłowo, Dębno, Dobra, Dobrzany, Drawno, Drawsko Pomorskie, Dziwnów, Golczewo, Gleniów, Gościno, Gryfice, Gryfino, Ińsko, Kalisz Pomorski, Kamień Pomorski, Karlino, Kołobrzeg, Koszalin, Lipiany, Łobez, Maszewo, Mielno, Mieszkowice, Międzyzdroje, Mirosławiec, Moryń, Myślibórz, NoweWarpno, Nowogard, Pełczyce, Płoty, Polanów, Police, Połczyn-Zdrój, Pyrzyce, Recz, Resko, Sianów, Sławno, Stepnica, Suchań, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście, Trzcińsko-Zdrój, Trzebiatów, Tuczno, Tychowo, Wałcz, Węgorzyno, Wolin, Złocieniec







3Dscanning to nie BIM
Chmura punktów jest wykorzystywana do wykonania raportu rozbieżności z istniejącym modelem, lub służy jako baza do utworzenia modelu istniejącego obiektu. Na jej podstawie wykonywana jest inwentaryzacja architektoniczna obiektów. W praktyce jest to odwrotne projektowanie BIM. Często wykorzystuje się skanowanie obiektów, gdy planowane są prace projektowe dotyczące renowacji obiektu lub jego przebudowy. Skany wykonywane są we wnętrzach, a także na zewnątrz budynku. Pozwala na szybkie i bezbłędne odtworzenie przekrojów, elewacji i otoczenia budynku, a także położenia urządzeń w jego wnętrzu. Często wykonuje się również skany na kilku etapach budowy, które służą jako dokumentacja przebiegu prac. Pozwalają na pozyskanie wielu informacji z przebiegu budowy. Utworzone skany, mogą posłużyć do wykonania modelu powykonawczego wykorzystywanego w późniejszym zarządzaniu obiektem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnej bazy danych określającej lokalizację wszystkich elementów istotnych dla zarządcy.



Skanowanie 3D i modelowanie instalacji budynkowych, przemysłowych i layoutów.
Szukasz firmy zrealizującej model BIM dla budynku np. do celów zarządzania budynkiem lub inwentaryzacji powykonawczej na podstawie skaningu laserowego 3D?
+48 794 246 362
Skanowanie 3D i projektowanie BIM.
Dokumentacje 3D obiektów budowlanych.
Facility management
Optymalizacje konstrukcji budowlanych